Testy płatkowe

shape
shape
Testy płatkowe
Testy płatkowe stanowią złoty standard w diagnostyce alergicznego kontaktowego zapalenia skóry, który może objawiać się nawracającym wypryskiem m.in. dłoni, stóp, powiek.

Optymalnym okresem do wykonania badania są miesiące jesienno-zimowe.

Wykonujemy testy płatkowe rekomendowaną przez Europejskie Towarzystwo Wyprysku Kontaktowego serią STANDARD POLSKI firmy Chemotechnique. Badanie wymaga 4 wizyt w Przychodni, koszt badania wynosi 450 zł. Badanie wykonuje i odczytuje doświadczony lekarz alergolog.

Przed wykonaniem testów płatkowych otrzymasz od nas pisemną instrukcję z przygotowaniem. Jeśli masz skierowanie od dermatologa/alergologa i chcesz przyjść bezpośrednio na założenie testów (bez wstępnej konsultacji)- pamiętaj o następujących zasadach:

  1. Testy zwykle nakładamy w czwartki lub piątki (na badanie umówisz się indywidualnie z lekarzem), po 48 godzinach je zdejmujemy i odczytujemy po raz pierwszy, kolejne odczyty odbywają się po 72-96 godz i po 7 dniach od aplikacji.
  2. Poinformuj nas przed wizytą o chorobach współistniejących i przyjmowanych lekach.
  3. Testów nie wykonujemy u osób z infekcją, przeziębionych, gorączkujących, w trakcie antybiotykoterapii, leczenia przeciwnowotworowego, przyjmujących leki przeciwhistaminowe oraz osób, które w ciągu ostatnich 4 tygodni intensywnie się opalały lub korzystały z solarium.
  4. Testy zazwyczaj nakładamy na skórę pleców- jeśli występują tam zmiany skórne lub w ciągu ostatniego miesiąca były stosowane miejscowo maści sterydowe- lekarz zdecyduje, czy można aplikować je w inną okolicę czy przełożyć badanie.
  5. Jeśli masz owłosienie na plecach- konieczne będzie ogolenie tej okolicy 1-2 dni przed badaniem (nie w dniu badania!).
  6. W dniu badania nie nakładaj na skórę pleców balsamów i kremów.
  7. Aby uniknąć przebarwień odzieży substancjami testowymi – w trakcie badania unikaj delikatnych, kosztownych, ciasnych ubrań i bielizny (np. biustonosz).
  8. W trakcie całego okresu obserwacji (7 dni) nie wolno moczyć i opalać pleców. Unikamy również zapocenia pleców (czyli uprawiania sportu, ćwiczeń siłowych itp.)